Menu

Dziwne składniki kosmetyków. Czy ty też ich używasz?

Śluz ślimaka, jad żmii, ptasie gniazda, roślinne komórki macierzyste… Mimo że nazwy tych substancji brzmią strasznie i okropnie, to są powszechnie wykorzystywane w kosmetyce. Stanowią składniki najlepszych produktów pielęgnacyjnych. Czy ty też ich używasz?

Śluz ślimaka na gładką skórę.

W śluzie ślimaka znajduje się wiele cennych substancji. Są to między innymi mucyny, enzymy, peptydy oraz pierwiastki żelaza, cynku, miedzi i kwasu hialuronowego. Wykazują one działanie przeciwbakteryjne i regenerujące. Co więcej, nawilżają, leczą trądzik, rozjaśniają przebarwienia, spłycają blizny, ujędrniają cerę. Równie ciekawe jest to, że śluz ślimaka pomaga w leczeniu ran, łagodzi ból gardła, koi śluzówkę żołądka i pomaga w leczeniu wrzodów.

Jad żmii i pszczoły.

Podobnie jak botoks, tak i jad żmii i pszczoły hamują kurczenie i rozkurczanie się mięśni, zapobiegając tym samym pojawianiu się zmarszczek. Ta substancja odzwierzęca stosowana jest w kremach przeciwzmarszczkowych, a używana podczas zabiegów medycyny estetycznej daje natychmiastowe efekty. Kosmetyki z zawartością jadu żmii wygładzają kurze łapki, zmarszczki na czole, szyi i wokół ust. Jad pszczoły wykazuje ponadto działanie antyrodnikowe, pomaga w leczeniu chorób reumatycznych i jest jednym z najsilniejszych antybiotyków.

Zmielone ptasie gniazda.

Czy wiesz, że jaskółcze gniazda w niektórych rejonach świata uważane są za prawdziwy przysmak? Jakby tego było mało, wykorzystywane są w medycynie estetycznej. Cena za sztukę osiąga równowartość kilkuset dolarów. Dlaczego są tak cenne? Jaskółcze gniazda zbudowane są z gliny, roślin i ptasiej śliny, która jest bogata w wapń, magnez, żelazo, potas, aminokwasy i węglowodany. Wszystkie te substancje mają działanie wygładzające, regenerujące, antyrodnikowe i przeciwzmarszczkowe.

Komórki macierzyste roślin.

Roślinne hormony i komórki macierzyste mają wiele dobroczynnych właściwości. Chronią przed wolnymi rodnikami, uelastyczniają skórę, redukują przebarwienia i zmarszczki. Co więcej, mają działanie łagodzące i przeciwzapalne. Podobno najlepiej działają komórki macierzyste pobrane z róży alpejskiej, żywokostu, winogron, żeń-szenia, zielonej herbaty, morwy i magnolii.