Menu

Jak pozbyć się cieni pod oczami?

Fioletowe, żółte, bladoróżowe… A do tego opuchlizna i worki. Żadna z nas nie chce, aby skóra pod oczami wyglądała w ten sposób. Zobacz, jak dbać o tę wrażliwą i delikatną partię twarzy. Przetestuj najlepsze składniki, kosmetyki i zabiegi, które wykonasz w domowym zaciszu.

Podkrążone oczy świadczą najczęściej o nieprzespanej nocy lub przemęczeniu i przepracowaniu. Pojawiają się na skutek palenia papierosów, stresu, niewłaściwej diety lub spożywania nadmiernych ilości alkoholu. Praca przed komputerem lub w pomieszczeniu ze sztucznym oświetleniem również może przyczynić się do pogorszenia kondycji cery. Najczęściej jednak sińce i worki są oznaką starzenia się skóry lub niewłaściwej pielęgnacji – spod wrażliwej i cienkiej skóry okolic oczu prześwitują naczynka krwionośne.

Jak pozbyć się sińców i worków pod oczami?

Na sen poświęć co najmniej osiem godzin. Bądź aktywna fizycznie, dziennie wypijaj około 1 litra wody dziennie. Dietę uzupełnij w produkty zawierające żelazo i antyoksydanty. Polecane są zielone warzywa bogate w witaminę K (odpowiada za krzepliwość krwi) i C (uszczelnia naczynia krwionośne). Unikaj ostrych przypraw i soli, które mogą zaburzać krążenie krwi oraz prawidłowe kurczenie i rozkurczanie się naczyń krwionośnych. Stosuj zimne okłady i masaże. Okolice oczu masuj kostkami lodu, używaj ziołowych i schłodzonych okładów. Wykorzystaj kosmetyki z zawartością alg, kasztanowca, arniki górskiej, oczaru wirginijskiego, babki lancetowatej oraz witamin C i K. Nakładając te produkty, okolice oczu i powieki masuj opuszkami palców. Nie naciągaj i nie ugniataj skóry.

Jeżeli zasinienia i obrzęki długo utrzymują się na skórze, warto zrobić badania lekarskie. Cienie i worki pod oczami mogą być oznaką wielu chorób, między innymi: nerek, nadciśnienia, atopowego zapalenia skóry, alergii lub anemii. Podkrążone oczy mogą świadczyć także  o niedożywieniu i odwodnieniu, w tym braku niektórych witamin i mikroelementów (A, E, B12, K, kwasu foliowego i żelaza).